Ogrody Łódź - kompleksowa realizacja

Zakładamy ogrody na terenie Łodzi i okolic.

Projektowanie ogrodów Łódź i łódzkie

Projekt ogrodu gratis przy zamówieniu kompleksowej jego realizacji.

Woda w ogrodzie - Łódź

Fontanny, oczka wodne, kaskady, strumyki, wodotryski...

Nawadnianie ogrodów - Łódź i całe województwo łódzkie

Posiadamy wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i zakładaniu systemów nawadniających.

Zakładanie trawników - Łódź i całe województwo łódzkie

Zakładamy trawniki z rolki i wysiewu, dodatkowo siatkę przeciw kretom i kratkę trawnikową.

 

Pielęgnacja trawników – koszenie

Zakładanie trawników - MS Ogrody Łódź

Zadbany i wypielęgnowany trawnik powód do dumy dla każdego właściciela posesji, jak również jego wizytówka. Dlatego niezwykle istotna jest jego prawidłowa pielęgnacja, która niestety potrafi być pracochłonna i czasochłonna. Można zatem skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy ogrodniczej, bądź samemu zacząć kosić.

 

Dlaczego systematyczne koszenie jest tak ważne?

Koszenie trawy to bardzo ważny zabieg pielęgnacyjny.  Dzięki regularnemu i starannemu koszeniu uzyskamy idealnie wyrównaną, zwartą, gęstą i estetycznie wyglądającą powierzchnię, o optymalnej wysokości.

Zabieg ten sprzyja krzewieniu się traw (rozrastaniu) – uzyskujemy więc efekt szybkiego i równomiernego zadarniania powierzchni.

Jeśli trawnik nie będzie regularnie koszony, wówczas trawy zakwitną, co spowoduje ich drewnienie oraz tworzenie niechcianych kępek na trawniku, które mogą zostać zarośnięte przez inne rośliny, np. mchy. Poza tym pyłki kwitnących traw to problem dla alergików.

Systematyczne koszenie sprzyja niszczeniu chwastów rocznych, oraz w znacznym stopniu ogranicza rozwój chwastów wieloletnich. Ponadto powoduje, że rozwój młodych liści jest intensywniejszy, a co za tym idzie – soczysto-zielona barwa utrzymuje się przez cały okres wegetacji. Dzięki skracaniu pędów – listki są delikatniejsze i drobniejsze.

 

 

Kiedy kosimy trawę?

Pierwsze koszenie odbywa się z reguły w kwietniu, gdy obserwujemy intensywny wzrost trawy. Ostatnie koszenie odbywa się natomiast na przełomie października i listopada. Oczywiście terminy te mogą się różnić w zależności od panujących warunków atmosferycznych. Zbyt wczesne oraz zbyt późne koszenie trawy może spowodować jej przemarznięcie.

W przypadku nowo powstałego trawnika, kosimy ok. 4-6 tygodni po zasianiu trawy.

 

Jak często kosimy?

Przy prawidłowych zabiegach pielęgnacyjnych – koszenie powinno odbywać się w odstępach 7-10 dniowych, więc po przeliczeniu ok. 20-25 razy w sezonie wegetacyjnym. W przypadku trawników reprezentacyjnych – koszenie powinno odbywać się nawet 2x w tygodniu.

Najlepiej kosić niewiele, ale często, optymalnie 1/3 wysokości trawy. Skoszenie powyżej połowy długości zakłóci proporcję miedzy częściami nadziemną i podziemną rośliny, co będzie dla niej bardzo niekorzystne.

 

Na jaką wysokość należy kosić?

Optymalna wysokość trawy to ok. 3,5 – 5cm przy trawnikach przydomowych i użytkowych, oraz ok. 2,5cm przy trawnikach reprezentacyjnych. Wyjątkami są pierwsze oraz ostatnie koszenie w sezonie – wówczas należy pozostawić trawę dłuższą, by uniknąć jej ewentualnego przemarznięcia.

W przypadku wystąpienia długotrwałej suszy, wysokość koszenia powinna być podniesiona, by ułatwić trawie przetrwanie.

Najlepiej utrzymywać jednakową wysokość koszenia przez cały sezon. Najłatwiej pielęgnuje się trawniki dość wysoko koszone, niższe trawniki są trudniejsze w utrzymaniu.

 

Co jeszcze warto wiedzieć na temat koszenia?

Trawę kosimy zawsze gdy jest całkowicie sucha, pamiętajmy o usunięciu kamieni i gałęzi z jej powierzchni. Istotne jest również zgrabienie i wywiezienie pokosu – chyba, że posiadamy kosiarkę z koszem. Pozostawienie skoszonej trawy spowoduje ocienienie darni i jej zżółknięcie, a także możne przyczynić się do rozwoju chorób grzybowych.

Pamiętajmy, by przed każdym koszeniem sprawdzić wysokość koszenia, a po jej użyciu zrobić przegląd ostrzy. Tępy nóż tnący w kosiarce spowoduje postrzępienie końcówek liści traw, co będzie miało wpływ zarówno na wygląd trawnika, jak również na jego zdrowotność (atak chorób grzybowych).

Najlepiej, gdy kosimy w pochmurne dni, wcześnie rano (jeśli nie ma rosy) lub po południu.

 

**********

Jeżeli są Państwo zainteresowani usługą koszenia trawnika – zapraszamy do kontaktu:

508-225-405

lub

biuro@msogrody.pl

Podziel się na:
  • Print
  • Facebook
  • Google Bookmarks
  • Gadu-Gadu Live
  • MySpace
  • Twitter
  • Ulubione